Popüler Mobil Uygulamalarda ‘Karanlık Mod’ Nasıl Etkinleştirilir

ileteknoadmin

Popüler Mobil Uygulamalarda ‘Karanlık Mod’ Nasıl Etkinleştirilir

Geçen yıl ya da öylesine bir çok uygulama genellikle karanlık bir arka plan üzerinde açık renkli metin içeren yeni bir renk şeması olan ‘karanlık mod’ olarak adlandırılan bir özellik kazanmıştır. Karanlık modun büyük bir hayranıyım. Sadece pil ömründen tasarruf etmekle kalmaz, aynı zamanda bir dizüstü bilgisayarı veya telefon ekranını parlak beyaz bir levha ile koyu gri veya siyahtan daha fazla aydınlatmak için gerektirir – aynı zamanda her şeyin serin görünmesini sağlar. 

Hala bazı büyük platformların karanlık bir mod almasını bekliyoruz – örneğin Android neredeyse var – ancak YouTube, Facebook Messenger, Twitter ve daha fazlası dahil olmak üzere bir dizi popüler mobil uygulamada bulabilirsiniz. 

Youtube

Dünyanın en popüler video paylaşım uygulaması iOS kullanıcılarına 2018 yılının başlarında karanlık bir tema verdi ve Temmuz 2018’de aynı özelliğin Android sürümünü izledi. YouTube, öncelikle videoları izlemekle ilgili olduğundan, karanlık mod mükemmel bir şekilde uyuyor; Tüm cihazlarımda etkinleştirdim ve arkama bakmadım. İOS’ta etkinleştirmek için Ayarlar – Koyu Tema’ya gidin. Android’de seçenek Ayarlar – Genel – Karanlık tema altında bulunabilir.

Facebook Messenger

Messenger için karanlık mod günler önce ortaya çıktı ve hala bir tür beta modunda. Bunu etkinleştirmek için, önce Hilal ay emojisini birine göndermelisiniz, ardından Karanlık Modu kendisinin etkinleştirmesini isteyiniz. Messenger uygulamasını en son sürüme güncellemeniz koşuluyla, hem iOS hem de Android cihazlarda çalışır. Facebook hala aksaklıklar olabileceği konusunda uyardı, ama henüz bir tane bulamadım.

Twitter

 Twitter, uzun süredir karanlık modda bir tema sunmakta ve bunun için onları alkışlamaktayım. İOS’ta etkinleştirmek için Ayarlar ve gizlilik’e gidin – Ekran ve ses ve Gece modunu etkinleştirin. Alternatif olarak, sol üstteki profil simgenize, ardından sol alttaki hilal simgesine tıklayabilirsiniz. Android’de bu özelliği etkinleştirmek için aynı yolu izleyebilirsiniz.

Slack

Bu, birkaç gün önce piyasaya sürülen gerçekten yeni bir şey ve birkaç uyarıyla birlikte geliyor: Yalnızca Slack beta kullanıcıları için ve iOS’ta çalışıyor. Yine de büyük haber; birçoğumuz için, Slack en çok kullanılan uygulamalardan biridir ve bir süredir en çok aranan özellikler listesinde karanlık mod seçeneği vardı. Bunu etkinleştirmek için, öncelikle Slack’in beta sürümüne kaydolmalısınız, seçenek Ayarlar’ın altındadır. Slack’in sizi bir beta test cihazı olarak kabul etmesinin biraz zaman alabileceğini unutmayın. Onaylandıktan sonra, uygulamaya rahatlatıcı bir karanlık tema vermek için Ayarlar seçeneğinin altında yeni bir Karanlık Modu seçeneği görürsünüz.

Chrome

Chrome için karanlık mod şimdi gerçekten mevcut değilama testlerden geçiyor. Ancak Chrome, buraya eklemek zorunda olduğum çok önemli bir uygulama – ve bazı siteleri karanlık modda (ve sadece Android için Chrome’da) görmenize izin verecek birçok bilgi var. İlk önce Basitleştirilmiş modu etkinleştirmeniz gerekir: Uygulamanın sağ üst köşesindeki üç noktaya dokunun, Ayarlar – Erişilebilirlik öğesine dokunun ve web sayfaları için Basitleştirilmiş görünümü açın. 

Şimdi, Basitleştirilmiş görünüm sunan bir siteye göz attığınızda, onu açmanız istenir (karanlık modla ilgilenmeseniz bile uzun makaleleri okumak için bu oldukça iyidir). Ardından, sağ üst köşedeki üç noktaya dokunup sitenin görünümünü Açık, Koyu veya Sepya olarak değiştirebilirsiniz. Evet bu pek çok sitede çalışmaz ancak hiç olmamasından daha iyidir:)

Google News

Bir Google Haberler kullanıcısı iseniz, muhtemelen uygulamada çok zaman harcıyorsunuzdur ve iyi haberlerimiz var: Bunu kullanabilirsiniz ve oldukça hoş görünüyor.ndroid’de, uygulamayı açın, sağ üstteki profil resminize dokunun, Ayarlar’a dokunun ve Koyu tema üzerine dokunun. Burada, uygulamanın sürekli karanlık kalmasını isteyip istemediğinizi, hiçbir zaman veya yalnızca pil tasarrufu açıkken değiştirebilirsiniz. Karanlık modu, gece ve pil tasarrufu açık olduğunda otomatik olarak açılacak şekilde de ayarlayabilirsiniz. 

İOS’ta işlem tamamen aynıdır, yalnızca otomatik geçiş seçeneğini alamazsınız; karanlık modunu yalnızca her zaman, gece veya hiç olmayacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Google Maps

Haritalar, hem iOS hem de Android’de günün saatine bağlı olarak renk düzeninizi günden geceye otomatik olarak değiştirir. Ama sen bundan daha fazlasına sahip olabilirsin, her zaman gece moduna sahip olmak isteyebilirsiniz ve bunu yapabilirsin. iOS’ta üst soldaki hamburger menüsüne dokunun, sağ üstte Ayarlar simgesine dokunun Navigasyon dokunun. Android’de süreç bir farkla aynı; hamburger menüsüne dokunduktan sonra ayarlar baştan aşağı bulunur. 

Signal

Çevremizdeki en iyi gizlilik odaklı mesajlaşma uygulamalarından biri olan Signal, kaçırılması kolay bir karanlık mod seçeneğine sahip – uygulamanın Ayarlarının sağ üst köşesindeki hilal simgesi. Ona dokunun, sonrasında hazır.

Bonus ipuçları: 

iOS 11 veya 12 çalıştıran bir iPhone kullanıcısıysanız, Facebook gibi karanlık bir modu desteklemeyen uygulamalar da dahil olmak üzere her şeyi karanlık yapmanın bir yolu vardır. Bunu etkinleştirmek için Genel – Erişilebilirlik – Konakları Göster’e gidin ve Renkleri Ters Çevir’i Açık olarak ayarlayın. Bu mükemmel değil: Bazı uygulamalar garip görünecektir, çünkü renkleri tersine çevirmek, rahatlatıcı, gri renkli katmanlardaki temalarla aynı değildir.  

Android Pie’de de benzer bir numara yapabilirsiniz, ancak telefondan telefona farklılık gösterdiği kadar basit değildir. Ancak Android’de işlem şu şekildedir: Ayarlar – Ekran – Gelişmiş – Cihaz Teması’na gidin ve Karanlık ayarını açın.

Kaynak :https://mashable.com/article/dark-mode-mobile-apps

Yazar hakkında

teknoadmin administrator

Bir cevap yazın