Hosting Kavramının İşlevi

ileteknoadmin

Hosting Kavramının İşlevi

Eğer kendi adınıza ya da firmanıza bir web sitesi açtırmaya karar vermişseniz web tasarımcınızdan ya da bu alana ilişkin yapacağınız araştırmalardan ilk duyacağınız şey hosting olacaktır. Çünkü sitenizin çalışması için tasarlanmış olan sunucularda sizin için ayrılan alana hosting adı verilmektedir. Hosting hizmeti ise bilgisayarlardan daha güçlü olan sunucu makineler üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Hosting Ne İşe Yarar?

Hosting, yani barındırma işlemi, web sitenizin daima yayında ve ulaşılabilir olması için verilen bir hizmettir. Çünkü evde kullanmış olduğumuz bilgisayar ve sunucular verilerimizi dünyanın dört bir yanına ulaştırmaya yeterli değildir. Bunun için mutlaka bir hosting hizmetinden faydalanmanız gerekmektedir.

Piyasada yer alan hosting şirketleri, müşterilerine ait olan web sitelerini kendi sunucularından barındırırlar. Bu sunucular da CPD adı verilen Veri İşlem Merkezlerinde yer alır. Bunlar oldukça gelişmiş güvenlik sistemlerine ve sürekli ve güvenli bir internet bağlantısına sahip olan sunuculardır.     

İhtiyacınıza Göre Hosting Seçenekleri

Web siteniz için bir Bulut sunucu almaya karar verdiğinizde bu kararınızı sonuçlandıracak olan şey aslında sitenizin ihtiyaç duyduğu hostingin belirlenmesidir. Eğer kişisel bir blog kurmak istiyorsanız yalnızca temel özelliklere sahip olan bir hosting hizmeti almanız yeterli olacaktır. Ancak siteniz üzerinden e – ticaret faaliyetleri yürütmeyi planlıyorsanız bu durumda daha profesyonel bir hosting hizmeti almanız gerekecektir. Bu hem işlemlerinizin hızı hem de güvenliği açısından gerekli olacaktır. Bunun dışında alabileceğiniz hosting hizmetlerinden bahsetmek gerekirse;

  • Paylaşımlı hosting
  • VPS hosting
  • Bulut hosting
  • Word Press Hosting
  • Dedicated Server Hosting

Yazar hakkında

teknoadmin administrator

Bir cevap yazın