Gelibolu’nun Tarihi

ileteknoadmin

Gelibolu’nun Tarihi

Çanakkale’nin ilçesi olan GELİBOLU bilindiği üzere ülkemizin tarihi açısından büyük önem arz ediyor. Ülkemizin tarihi açısından önemli olması turistik açıdan da ilçeyi önemli kılıyor. Bu bölge ülke tarihinde önemli savaşlara ev sahipliği etmiş. Gelibolu’nun bu özelliği özellikle yerli turistlere ev sahipliği etme konusunda daha ön plandadır.

Morto Koyu

1915 yılındaki Çanakkale muharebelerinin bir ayağı olan İngilizlerin çıkartma yaptığı Morto Koyu, Gelibolu Yarımadası’nda turistler tarafından çok ilgi gören bir sahil. Çanakkale Şehitler Abidesi tarafına yakın olan Morto Koyu bu yönüyle de turistlerin yakından ilgisini çekiyor ve ziyaret edilme açısından büyük önem taşıyor.

Bayraklı Baba

Bayraklı Baba Türbesi’nin geçmişi Kurtuluş Savaşı zamanlarına dayanıyor. Bu türbenin Gelibolu Yarımadası’nda bulunması Gelibolu’ya turistik açıdan değer katıyor. Türbenin bir diğer özelliği de türbede adak adanmasıdır. Gelen misafirler adak adadıktan sonra türbeye bir Türk bayrağı bırakıyor.

Hisarlık Tepe

Çanakkale/Gelibolu için adeta bir değer haline gelen Çanakkale Şehitler Abidesi’ne ev sahipliği eden Hisarlık tepe gelen her turist açısından vazgeçilmez yer haline geldi. Hisarlık tepenin tanınmasının başka bir sebebi de Troya şehrinin kurulduğu bölge olmasıdır.

Gelibolu Yarımadası’nı turistik bir hale gelmesinde en büyük faktörlerden biri de https://www.gelibolum.com/gelibolu-hava-durumu adresinden göz atabileceğiniz hava hareketlerinin yumuşak olmasıdır.  Yerli turistlerin bu denli ilgisinin en büyük sebebi ise tabiki de Gelibolu’nun Kurtuluş Savaşı’nda kazanılan büyük zaferlere ev sahipliği etmesidir. Gelibolu’nun bu özelliği yılın her ayı ziyaretçi gelmesini sağlamaktadır.

Yazar hakkında

teknoadmin administrator

Bir cevap yazın