E sınav sistemi

ileteknoadmin

E sınav sistemi

Araba kullanmak ve ehliyet sahibi olabilmek pek çoğumuzun hayalinde olan ve istediği bir şeydir. Bunun içinde belli ehliyet kurslarından ehliyet dersleri alıp bu derslerin sonunda da belli bir sınava girilmesi gerekmektedir.

Ehliyet sınavı, ehliyet almak için gidilen ehliyet kurslarındaki derslerin hemen ardından yapılan bir sınavdır. Sınavlarda eski sisteme göre bu şekilde ilerlerken şimdi yeni sisteme göre artık e sınav ehliyet sınavları aracılığı ile ehliyet alabilme imkanı sunulmuştur.

Bu tarz il içerisinde ehliyet sınavına girmek isteyenlerin önce randevu almaları gerekmektedir. Randevu aldıktan sonra sınava girmek için açılmış olan e sınav salonlarına gidip buralarda sınavlarınızı olabilirsiniz. Bu yeni sistemle beraber adaylar sınava girmelerinin hemen ardından ehliyet sınav soruları okunmaktadır. Çok uzun süre beklemeden de sınav sonuçlarına erişilebilecektir. Sınavlar bilgisayar destekli olduğu için cevap kağıdında herhangi bir aksaklık ya da soruları işaretleme gibi bir durumda söz konusu olmayacak tamamı ile daha rahat bir sınav geçirmiş olunacaktır. Buradan örnek sınav çizelgesine göz atabilirsiniz.

E-sınav sistemi nedir ?

Ehliyet almak isteyen adayların Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2018 ve 2019 yılında gerçekleştirmeye başladıkları bir sistemdir. 81 ilde faaliyet göstermeye başlayan bu sistem sayesinde bilgisayar kullanmayı bilmeyen vatandaşlar bile rahatlıkla sınavlarının e sınav merkezlerinde olabilecekler.

Bu hem maliyeti azaltan hem de sınav sonuçlarının açıklanma süresini kısaltan, soruları okumayı kolaylaştıran bir yöntem olmuştur. Bu sistemin getirilmesinin sebeplerinden biri de budur.

Yazar hakkında

teknoadmin administrator

Bir cevap yazın