Drenaj Kanalı Nasıl Çalışır?

ileteknoadmin

Drenaj Kanalı Nasıl Çalışır?

Dünya çapında çeşitli amaçlar için kullanılan ortak bir yapı olarak drenaj kanalı ve Rogar Kapağı dikkat çeker. Bunlara ek olarak siper drenajları veya lineer drenajlar da duyabilirsiniz. Ancak bu malzemeler tam olarak nasıl çalışır?

Kanal drenajının nasıl çalıştığına dair en basit açıklama yerçekimine dayanmasıdır. Buna göre, bu tip drenajlar daima yüzey suyunun doğru kayması muhtemel olan bir noktaya yerleştirilmelidir. Doğrusal drenaj sistemleri üstte ızgara şeklinde kapalı bir kanaldan oluşurlar ve suyu olduğu gibi bir noktadan ziyade tüm uzunluk boyunca tahliye ederler.

Kanal tahliyesinin asıl amacı, yüzey suyunu seçilen bir alandan uzaklaştırmaktır. Bu, aşırı taşmayı önlemeye yardımcı olur. Bu drenajlar, sisteme uygulanan gerilimi azaltarak bir alandaki su akışını kontrol etmek için de kullanılır.

Rogar Kapağı Çeşitleri Ve Uygulamaları

Rogar kapaklarının iki temel tipi vardır: yerleşik düşmeleri olanlar ve tüm uzunlukları boyunca düzenli bir derinliği koruyanlar. Yerleşik düşmeleri olanlar otopark gibi geniş, düz alanları boşaltmak için kullanılırlar. Normal drenaj tipi, kısa süreli drenajlarda ve doğal eğimli veya düşmeli bölgelerde kullanılır.

Kanal drenajları, çatı drenajı için 50 mm’lik birimlerden 250 mm’lik derin otoyol drenajlarına kadar değişen ebatlarda bulunmaktadır. Drenajlar polimer beton, ıslak pres beton, HDPE ve paslanmaz çelik gibi çeşitli malzemeler kullanılarak tasarlanmıştır. Kullanılan alanın özelliği, drenajdan beklenen etki, coğrafi bir takım nitelikler hangi drenajın daha uygun olduğunu belirler.

Yazar hakkında

teknoadmin administrator

Bir cevap yazın