Diş Sıkma (Bruksizm) Nasıl geçer?

ileteknoadmin

Diş Sıkma (Bruksizm) Nasıl geçer?

Diş sıkma insanların çoğu durumda istemsizce dişlerini sıkması ya da gıcırdatmasıdır. Genellikle uyku sırasında ortaya çıkar. Bu durum uykuda diş sıkma olarak bilinir. Ayrıca, uyanıkken dişlerinizi gıcırdatabilir veya çenenizi sıkabilirsiniz. Bu durum da gün içinde diş sıkma olarak bilinir.

Diş gıcırdatmasını engellemek için tercih edilebilecek birkaç seçenek vardır. Bazı ilaçlar altta yatan nedenlere ve belirtilerine bağlı olarak daha etkili olabilir. Diş hekiminiz veya doktorunuz, bu rahatsızlıktan kurtulmanız için en iyi diş sıkma tedavisi yöntemleri konusunda yardımcı olacaktır.

Bruksizm için olası çözümler hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Ağız Koruyucu (Gece Plağı)

Ağız koruyucuları gece dişlerinizin istemsizce sıkılmasını engellemek için yardımcı olacak aletlerdir. Uyku esnasında dişler arasında yastık görevi görerek birbirlerine temasını engeller. Bu tür bir diş sıkma aparatı diş doktoru kliniğinde özel olarak üretilebileceği gibi satın da alınabilir.

Diş Sıkma Tedavisinde Botoks

Yapılan çalışmalarda botoks enjeksiyonlarının diş sıkma komplikasyonlarını azaltabileceğine dair kanıtlar elde ettiler. Bruxism tedavisi için Botoks enjeksiyonlarına başlamadan önce doktorunuzla birlikte artılarını ve eksilerini değerlendirin. Mersin diş hekimleri, bruksizm teşhis ve tedavisi için en modern yöntemlerle güvenilir hizmetler vermektedir.

Stres Azaltma Teknikleri

Bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyuluyor olsa da bazı insanlarda diş taşlama, stres, depresyon ve anksiyete gibi zihinsel sağlık sorunlarıyla ilişkilendirilebilir. Stres azaltma teknikleri bazı durumlarda yardımcı olabilir. Stres azaltma genel sağlığınıza da yarar sağlayacağı için düşük riskli bir çözümdür.

Dişlerin gıcırdatılması birçok olası nedeni olan yaygın bir durumdur. Erken tedavi etmek, önemli diş komplikasyonlarından kaçınmak için önemlidir.

Yazar hakkında

teknoadmin administrator

Bir cevap yazın