Çevre Temizliği ve Sıfır Atık Sistemi

ileteknoadmin

Çevre Temizliği ve Sıfır Atık Sistemi

Kaynakların daha temiz kullanılması, israf ve gereksiz kullanımların engellenmesi, atık oluşmasına sebep olan etkenlerin gözden geçirilip önlenmeye çalışılması veya minimum seviyeye indirilmesi, engellenemeyen ve oluşan atıkların kaynağında ayrıştırılarak toplanması ve geri dönüşüm imkanı olan atıkların dönüşüme tabi tutulması çalışmalarını kapsayan tüm faaliyetler Sıfır Atık yönetimi olarak adlandırılabilir.

Sıfır atık sistemi devlet seviyesinden en küçük birey seviyesine kadar herkeste oluşturulması gereken bir bilinçtir. Bu bilinci oluşturmak ilk önce ailede başlar ve anne babanın görevidir diyebiliriz. Bilinçli yetişen nesiller, bu hassasiyetlerini nesilden nesile aktarabilirlerse ancak bu şekilde doğamızı koruyabilir ve ondan istifade edebiliriz. Aksi durumda mevcut her çöpün ayrıştırılmadan karışık olarak çöp kovası içine atılması maalesef kendi geleceğimize zarar vermek olacaktır.

Bu bilinç, eğitim kurumları ve kontrol ile devlet tarafından desteklenmelidir ama yukarıda belirttiğimiz gibi ilk olarak ailede başlar. Örneğin bir çocuk, çocuk parkı içerisinde çöpünü yere atıyor ise, hayata bu konuda eksik başlamış demektir.

Çevre temizliği, eğitim ile başlar, duyarlılık ve empati kurarak gelişir. Çünkü temiz olmayan her şey sonunda bize ve çocuklarımıza dönüş yapacaktır. İnsanlar ne ekerse onu biçecektir. Ve geleceğin sağlam veya harabe olması bu konuyla birebir ilgilidir.

Yazar hakkında

teknoadmin administrator

Bir cevap yazın