Böbrek Gerekli Şartlar Nelerdir?

ileteknoadmin

Böbrek Gerekli Şartlar Nelerdir?

İnsan vücudu için hayati öneme sahip olan organlardan biri böbrektir ve gerekli durumlarda nakil yapılabilmektedir. Bunun için bazı şartların oluşması gerekmektedir. Bu kapsamda nakil işlemlerinin yapılabilmesi için oluşması gereken şartları kısaca anlatalım istiyoruz.

Böbrek fonksiyon hızının 10’un altına düşmesi hayati anlamda risktir. Hiçbir şekilde tedavi imkanı bulunmayan böbrek hastalıklarında diyaliz ve nakil işlemleri zorunlu hale gelmektedir. Bu tip durumlarda hastanın hayati faaliyetlerini sürdürmesi neredeyse imkansız hale gelmektedir.

Böbrek Nakli Kimlere Yapılabilir?

Kısa zaman öncesine kadar böbrek nakil işlemleri belli yaş aralıklarında olan hastalara yapılabilirdi. Tıp biliminin gelişmesiyle birlikte böbrek yetmezliği sorunu yaşayan 5 yaş altı ve 65 yaş üstü hastalara bile böbrek nakli yapılabilmektedir. Maddi imkanı olan hemen herkese bu kapsamda böbrek nakli yapılabilmektedir.

Böbrek nakil işlemlerinde maddi imkanlar çok önemlidir. Hastanın dokusuna uygun olan böbreğin bulunabilmesi ciddi bir süreçtir. Böbrek ücretleri de çok pahalı olduğundan dolayı her hasta ne yazık ki böbrek nakil operasyonundan faydalanamamaktadır. Bunun dışında yapılacak operasyonun maliyeti de oldukça fazladır diyebiliriz.

Bu tür operasyonların tıbbi olarak yeterli araç gereçlerin bulunduğu hastanelerde yapılması çok önemlidir. Aynı zamanda operasyonel anlamda tecrübesi olan doktorları tercih etmeniz gerekiyor. İmkanı olan herkes bu tedaviden faydalanabilmektedir. Daha önce ülkemizde 82 yaşında bir hastaya bile böbrek nakli yapılmış ve başarılı bir şekilde tamamlanmıştır.

Yazar hakkında

teknoadmin administrator

Bir cevap yazın