Bitcoin Güvenilir Bir Para Birimi Mi?

ileteknoadmin

Bitcoin Güvenilir Bir Para Birimi Mi?

Günümüzde en popüler kripto para birimlerinden biri olan Bitcoin, piyasaya sürüldüğü 2008’den bu yana çeşitli tartışmalara neden olmaktadır. Özellikle de güvenilirliği konusunda pek çok iddia bulunsa da, bugün hala yüz binlerce kullanıcısı bulunmaktadır.

Türk toplumu açısından düşünüldüğünde; Bitcoin tarzı bir paranın sanal olarak kullanılmasına alışkın olunmadığından güvenilir diyebilmek pek de mümkün değildir. Bu durumu bir örnekle açıklamak gerekirse; mahalle bakkalında dahi kredi kartı gibi bir ödeme yöntemi ile alışveriş yapıldığında tuhaf tepkilerle karşılaşılabilmektedir. Dolayısıyla esnaflar göz önünde bulundurulduğunda ülkemizde Bitcoin kullanımına pek hazır olunmadığı kanısına varılabilmektedir.

Öte yandan son yıllarda yapılan bitcoin haberleri göz önünde bulundurulduğunda, güvenilirliği konusunda pek çok tartışmalar bulunmaktadır. Fakat Bitcoinin bağlı bulunduğu pek çok protokol bulunmaktadır. Bu protokollere göre Bitcoinin kullanımı uçtan uca şifrelenmekte ve bunun yanı sıra yapısı açısından da güçlü bir işlem kayıt hafızası olduğu bilinmektedir. Dolayısıyla kullanımı oldukça güvenli olan Bitcoin, ancak kullanıcı hatası olarak nitelendirilen şifre çaldırma ya da hacklenme gibi durumların haricinde herhangi bir güven sorunu yaşanmamaktadır.

Bitcoin ile alakalı en güncel haberleri, ne olduğunu, nasıl olduğunu ve bunun gibi pek çok bilgiyi edinebilmek için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Yazar hakkında

teknoadmin administrator

Bir cevap yazın