Apple’ın 2019 MacBook Pro’ların Klavyelerinde Düzeltmeye Gitti

ileteknoadmin

Apple’ın 2019 MacBook Pro’ların Klavyelerinde Düzeltmeye Gitti

Apple, 13 inç MacBook Pro’yu Touch Bar ile ve 15 inç MacBook Pro’yu yeni ve güçlü Intel işlemcileriyle yeniledi. Bu harika – özellikle video düzenleme gibi işlemler yaparsanız daha hızlı performans alırsınız – ancak en önemli değişiklik tartışmalı ‘kelebek’ klavyelerinde yapılmasıdır. Apple, klavyelerin geliştirildiğini ve böylece bir basının çift tuş vuruşları üretmediğini söyledi.

İlginizi çekebilir: Popüler uygulamalarda Karanlık Modun Aktifleştirilmesi

Apple, MacBook Pro sahiplerinin çoğunun herhangi bir klavye sorunu yaşamadığını iddia etse de, yine de değişiklikler yaptı. Apple, kötü tasarlanmış klavyelere en çok dikkat çeken ilk kişilerden biri olan The Outline’tan Casey Johnston’a ve Apple’ın en yeni dizüstü bilgisayarlarının hala nasıl tuşlarını tuttuğunu belirten etkileşimli bir parçada dikkat çeken The Wall Street Journal’ın Joanna Stern’ine yönlendirildi.

Yeni 2019 MacBook Pros’da Apple, “klavye mekanizması” içindeki malzemeyi değiştirdiğini söyledi. Şirket hangi parçaların geliştirildiğiyle ilgili daha fazla bilgi paylaşmayacak, bu yüzden iFixit gibi biri bir parçalama yapana kadar beklememiz gerekecek.

Piyasaya sürüldükten sonra, iFixit önceki MacBook Pro’larını parçaladı. Apple’ın, klavyenin daha sessiz olmasını ve potansiyel olarak toz ve kirin içeri girmesini engellemesini sağlamak için her bir tuşun altına ince bir kauçuk katman eklediğini ortaya koydu.

İnsanlar test etmek için yeni MacBook Pro’ları ile ellerine geçene kadar, Apple’ın bu kez klavyeyle ilgili sorunlarına gerçekten değinildiği sözünü almak zorunda kalacağız.

Yeni MacBook Pro’larda klavye güvenilirliğini artırmanın yanı sıra, Apple, artık garanti kapsamında olmasalar bile, klavye sorunları olan 2018 MacBook Pro ve MacBook Air’in iyileştirilmiş klavyeyle ücretsiz olarak değiştirileceğini söylüyor. Dahası, kelebek klavyeli tüm MacBook’lar şimdi Apple’ın klavye onarım programına dahil edildi ve aynı zamanda ücretsiz olarak da tamir edilebilse de, klavyeler yalnızca en son sürüm olanlarla değil aynı sürümle değiştirilecek.

Bu, yapılacak doğru şeydir ve şirketin kaliteli ürünlere olan bağlılığına olan inancını yitirmiş MacBook sadıklarından gelen güveni geri kazanmaya yönelik bir jest olabilir.

MacBook Pro spec güncellemelerine gelince – ne beklediğinizle ve selefleriyle aynı fiyatlarla başlamak üzere olduklarını söylüyorlar. 

13 inçlik MacBook Pro Touch Bar 1.799 dolardan başlıyor ve daha hızlı 8. nesil Intel Core işlemcilerle geliyor; Temel model, 4.1GHz’e kadar Turbo Boost hızına sahip 2.4GHz dört çekirdekli Core i5 CPU’ya ve 2.099 $ ‘dan başlayan yapılandırılabilir modelde 4.7GHz’e kadar Turbo Boost’a sahip 2,8GHz dört çekirdekli Core i7 CPU var. 

Apple, Touch Bar’lı 13 inç MacBook Pro’nun en hızlı çift çekirdekli Touch Bar 13 inç MacBook Pro’dan 2.3 kat daha hızlı olduğunu söyledi. Yine de, Intel Iris Plus grafiklerdeki grafik performansı, önceki nesil 13 inç MacBook Pro ile karşılaştırılabilir olmalıdır. 

15 inç MacBook Pros için, Apple bunları 9. nesil Intel Core işlemcilerle güncelledi. Baz dizüstü bilgisayar 2,399 dolardan başlıyor ve 2,6GHz’ye kadar Turbo Boost hızına sahip 2,6GHz altı çekirdekli Core i7 işlemci ile geliyor. Bu arada, 2.799 $ sürümü, 4.8GHz’e kadar Turbo Boost ile 2.3GHz sekiz çekirdekli Core i9 işlemciye sahip. Daha da yüklü olan 15 inç MacBook Pro, daha hızlı 2,4GHz sekiz çekirdekli Core i9 CPU ile 5.0 GHz’ye kadar Turbo Boost ile birlikte geliyor, ancak 2,999 dolardan başlan fiyatlar ile sizin olacak. 15 inçlik dizüstü bilgisayarlar sırasıyla Radeon Pro 555x ve 560x ayrı grafiklerle geliyor. 

Kaynak: https://mashable.com/article/apple-macbook-pro-2019-intel-core-i9-improved-keyboard/

Yazar hakkında

teknoadmin administrator

Bir cevap yazın